Jquery Nedir?

Jquery,  HTML dokümanların yönetiminde, animasyonların oluşturulmasında, etkileşimli Web sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kod ile daha efektif, hızlı ve daha çok işlerin yapılmasını Web etkileşimi sağlayan JavaScript kütüphanesidir. Jquery kısaca bir JavaScript Framework’üdür. Jquery’nin en büyük avantajı tutarlı bir şekilde tüm tarayıcılarda çalışmasıdır. Bu nedenle projelerimizde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

Jquery JavaScript kullanımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde kullandığımız sitelerin büyük bir çoğunluğunda kullanılmaktadır ve en çok kullanılan javascript kütüphanesidir. Başarısı çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Microsoft kendi platformlarına jquery kullanmaktadır. Microsoft Visual Studio, asp.net ajax, asp.net mvc gibi yerlerde de jquery desteğini sürdürmektedir.

Jquery kütüphanesi bedava ve açık kaynaklıdır. Projelerde kullanımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bununla birlikte ilk kullanıldığı günden bugüne büyük bir gelişim göstermiştir ve hala gelişmekte olup yeni versiyonları yayınlanmaktadır.

Yazıyı paylaş!

Instructor’in profil fotoğrafı

Instructor

Researcher at IU CEIT, Web Developer and Lecturer,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir